RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 1

Nama Guru                   : Muhammad Nafis Faizi Bin Zulkifli
Mata Pelajaran              : Tauhid
Kelas                             : Enam Takzim
Tarikh                            : 1 Mac 2019
Masa                              : 2.30-3.30 petang
Bilangan                        : 24 / 24 orang
Tajuk                              : Pengertian Aqidah Islamiyah
Kemahiran                     : Membaca, mendengar, melihat dan menulis
Kaedah                           : Soal jawab, huraian, syarahan
Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah mempelajari tentang  hukum  Aqidah Islamiyah
Hasil Pembelajaran        : 1. Memahami dan mennghafal maksud pengertian Aqidah Islamiyah.
                                          2. Menyebutkan erti Aqidah Islamiyah dengan baik.
Kemahiran Berfikir        : Soal jawab, merumus dan membuat perkaitan.
Penerapan Nilai              : Khusyuk, disiplin, taat dan fokus.
Bahan                              : Kitab, LCD Projector, komputer, lampu suluh, kertas mahjong, 
                                          marker, manila kad, huraian guru.

LANGKAH\MASA
ISI PELAJARAN
AKTIVITI
CATATAN

PENDAHULUAN
(3 minit)

Ucapan salam dan bacaan doa sebelum belajar secara beramai-ramai.


           Guru meminta para murid untuk membaca doa pelajaran bersama-sama

Nilai : Khusyuk






SET INDUKSI
(5 minit)

Bahan:
Tali

Bolehkah kamu memutuskan ikatan tali ini dengan hanya menggunakan tangan sahaja?

Cadangan jawapan :
Tidak boleh.
           Guru membawa masuk tali ke dalam kelas lalu menunjukkan kepada murid-murid.

          Guru bertanyakan soalan yang berkaitan.

           Beberapa orang murid cuba menjawab melalui pengetahuan sedia ada.

          Guru mengaitkan jawapan dengan tajuk pembelajaran


Nilai : Fokus

Kemahiran berfikir :
Membuat perkaitan
Soal jawab

Bahan : tali









LANGKAH PERTAMA
(15 minit)

Erti Aqidah menurut bahasa:

Ikatan yang kukuh. Ia juga bermakna perjanjian atau keyakinan yang mantap.

Erti Aqidah menurut istilah:

Segala perkara yang dibenarkan atau diiktiraf dengan sepenuh hati tanpa sebarang pengubahsuaian terhadap Allah S.W.T dan rasulNya.


          Guru menulis tajuk pembelajaran di papan tulis.
          Guru menampal isi-isi pembelajaran di papan tulis.

           Guru menerangkan erti Aqidah Islamiyah kepada murid.

           Murid memahami apa yang diajarkan oleh guru berdasarkan syarahan dan bahan bantu mengajar.

          Murid membaca bersama-sama.

           Murid menulis erti Aqidah Islamiyah dalam buku tulis.

          Guru membetulkan kesalahan sebutan dan penulisan sebahagian murid.


Teknik : soal jawab , membaca , menulis.

Pendekatan :
Strategi : berpusatkan guru.

Kaedah : syarahan , huraian

Kemahiran :
Menulis, mendengar, membaca.

Bahan :
Manila kad, marker.





LANGKAH KEDUA
(13 minit)

TERAS AQIDAH ISLAMIYAH:

Bersumberkan kepada:
     1)      Al-Quran
     2)      As-Sunnah

Melalui kedua-dua teras inilah, segala perkara berhubung keimanan ummat islam menjadi pegangan dan sumber rujukan utama.


          Guru menampalkan manila kad di papan tulis.

           Guru membacakan setiap satu dan murid ikut bersama.

         Murid mengulang semula apa yang terdapat di papan tulis.

          Guru membetulkan kesalahan sebutan murid.

Kemahiran: mebaca, menulis, mendengar.

Pendekatan :induktif

Strategi :
Berpusatkan guru.

Kaedah :
Syarahan, soal jawab, huraian

Bahan :
 Manila kad, kitab.








LANGKAH KETIGA
(20 minit)

Isi tempat kosong:

     1)      Kita wajib berpegang kepada akidah (…….)
     2)      Kita mesti (……) akan kebenaran Aqidah Islamiyah
     3)      Kita perlu menghindarkan diri daripada Aqidah yang (……)


          Guru menjelaskan cara-cara untuk melengkapkan permainan isi tempat kosong.

          Guru menyebut beberapa nama orang murid untuk ke hadapan.

           Murid datang kehadapan kelas dan mengisi tempat kosong tersebut.

           Guru membuat semakan bersama murid

           Guru membetulkan kesalahan tulisan murid.


Kemahiran :
Menulis, memahami

Strategi :
Berpusatkan murid

Kaedah :
Soal jawab, huraian

Bahan :
Kertas mahjong, marker, manila kad.


KESIMPULAN
(4 minit)

Kesimpulan pelajaran :

Latihan

          Guru meminta beberapa orang murid untuk mengulang semula isi pembelajaran yang diajar.

           Guru memberikan latihan yang terdapat di dalam kitab.


Nilai :
Yakin, khusyuk.

Kemahiran berfikir :
Merumus, soal jawab

Catatan Refleksi :
 Saya berasa sangat bersyukur kerana pembelajaran hari ini berjalan dengan baik dan lancar. Dalam waktu pengajaran dan pembelajaran ini, saya menggunakan aktiviti mengisi tempat kosong untuk menguji kekuatan minda murid-murid dan didapati bahawa murid-murid dapat menjawabnya dengan betul. Saya juga menggunakan kaedah pengulangan untuk memastikan murid-murid saya faham dengan apa yang telah dipelajari.

Ulasan Pensyarah / pembibing :

Disediakan oleh :                                                                          Disahkan oleh :




RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2

Nama Guru                     : Muhammad Nafis Faizi Bin Zulkifli
Mata Pelajaran                : Tauhid
Kelas                               : Enam Takzim
Tarikh                              : 2 Mac 2019
Masa                                : 2.30-3.30 petang
Bilangan                          : 24/24 orang murid
Tajuk                                : Antara keyakinan dan Al-Falah & Keistimewaan Aqidah Islamiyah
Kemahiran                       : Membaca, mendengar, melihat, menulis dan mena’akul.
Pengetahuan Sedia Ada   : Murid telah mempelajari topik berkaitan Aqidah Islamiyah
Hasil Pembelajaran          : 1. Menyebutkan kebenaran Aqidah Islamiyah dengan penuh yakin.
                                           2. Dapat mengklasifikasikan antara kejayaan di dunia dan kejayaan di
                                               akhirat.
Kemahiran Berfikir        : Soal jawab, membuat perkaitan, suai padan, merumus.
Penerapan Nilai              : Khusyuk, disiplin, taat dan fokus.
Bahan                              : Kitab, gambar, huraian guru, LCD, komputer, manila kad, marker.

LANGKAH\MASA
ISI PELAJARAN
AKTIVITI
CATATAN

PENDAHULUAN
(3 minit)

Ucapan salam dan bacaan doa sebelum belajar secara beramai-ramai.


Guru meminta ketua kelas untuk membacakan doa pelajaran dan murid lain ikut bersama.


Nilai : khusyuk





SET INDUKSI
(5 minit)

Bahan:
Kad imbasan gambar


Soalan : Apakah yang dapat dilihat daripada gambar ?

Cadangan jawapan :
Berdoa.
Berjaya.


Guru menunjukkan gambar di hadapan murid.

Murid melihat dengan teliti gambar-gambar yang dipamerkan.

Guru menanyakan soalan berkenaan gambar dan beberapa orang murid menjawab.

Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk pembelajaran.


Nilai : fokus

Kemahiran Berfikir : Membuat perkaitan.
Soal jawab.

Bahan : Kepingan gambar.











LANGKAH PERTAMA
(15 minit)   

Antara keyakinan dan Al-Falah (kejayaan):

Kejayaan yang sebenar ialah keyakinan yang teguh kepada agama islam dan bertaqwa kepada Allah S.W.T

Antara kejayaan di dunia ialah:
     1)      Manusia akan mendapat hidayah daripada Allah
     2)      Merasa aman dan tenteram
     3)      Dikurniakan keberkatan dalam hidup

Antara kejayaan di akhirat ialah:
     1)      Dibebaskan dari azab kubur
     2)      Mendapat syafaat nabi
     3)      Dibebaskan azab api neraka


Guru menampalkan manila kad yang ditulis contoh kejayaan di dunia dan contoh kejayaan di akhirat di papan tulis.

Guru menerangkan dengan teliti satu persatu kepada murid.

Murid mengulang
semula bacaan bersama-sama.

Murid menulis contoh-contoh kejayaan di dunia dan di akhirat di dalam buku tulis.

Guru memperbetulkan kesalahan ejaan atau sebutan murid.

Teknik : soal jawab , membaca , menulis.

Pendekatan : induktif

Strategi : berpusatkan guru.

Kaedah : syarahan , huraian










LANGKAH KEDUA
(18 minit) 

Keistimewaan Aqidah Islamiyah:

    1)      Tiada keraguan pada sumber dan terjamin kekal
     2)    Tidak berubah, terpelihara dan dijaga oleh Allah  
    3)  Diiktiraf dan diperakukan oleh Allah
    4)     Orang yang berpegang kepada Aqidah Islamiyah akan mendapat halawatul iman.


Guru menulis beberapa keistimewaan Aqidah Islamiyah di papan tulis.

Guru menerangkan dengan jelas kepada murid-murid.

Sesetengah murid berdiri dan membacakan antara keistimewaan Aqidah Islamiyah.

Murid menulis di dalam buku tulis.

Kemahiran: mebaca, menulis, mendengar.

Pendekatan :induktif

Strategi :
Berpusatkan guru.

Kaedah :
Syarahan, soal jawab,

Bahan :
 Kitab.





LANGKAH KETIGA
(15 minit)

Soal jawab:

Senaraikan antara contoh keistimewaan Aqidah Islamiyah:

     1)      Tiada keraguan pada sumbernya dan kekal
     2)      Diiktiraf dan diperakui oleh Allah


Guru menyoal soalan kepada murid di dalam kelas.

Beberapa orang murid bangun dan menjawab

Guru menyemak jawapan murid.

Guru membetulkan kesalahan yang dilakukan oleh murid.


Kemahiran :
Menulis, memahami

Strategi :
Berpusatkan murid

Kaedah :
Soal jawab, huraian

Bahan :
 manila kad, marker



KESIMPULAN
(4 minit)

Kesimpulan pelajaran:

Latihan.



Guru meminta beberapa orang murid untuk mengulang semula isi pembelajaran yang diajar.

Guru mengedarkan kertas latihan kepada murid


Nilai :
Yakin, khusyuk.

Kemahiran berfikir :
Merumus, soal jawab

Cadangan Refleksi :
Saya mendapati bahawa ada beberapa orang murid agak lambat untuk mengingati nama-nama malaikat serta tugas-tugasnya. Akan tetapi, saya tetap berasa puas hati kerana murid-murid seronok dan mereka bersemangat untuk mengingati isi kandungan yang telah diajar. Saya menggunakan kaedah pengulangan dan menghafal serta melakukan aktiviti untuk menguji minda murid-murid.

Ulasan pensyarah / pembimbing :

Disediakan oleh :                                                                          Disahkan oleh :









RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 3

Nama Guru                     : Muhammad Nafis Faizi Bin Zulkifli
Mata Pelajaran                : Tauhid
Kelas                               : Enam Takzim
Tarikh                             : 3 Mac 2019
Masa                               : 2.30-3.30 petang
Bilangan                          : 24 / 24 orang murid
Tajuk                               : Peranan ilmu dan amal soleh
Kemahiran                      : Membaca, mendengar, melihat dan menulis
Kaedah                            : Soal jawab, tontonan video, huraian, dialog.
Pengetahuan Sedia Ada  : Murid telah mengetahui serba sedikit ilmu berkaitan tauhid yang telah
                                           dipelajari sewaktu berada di tahap satu.
Hasil Pembelajaran         : 1. Mengetahui dan menyebut pengertian ilmu tauhid tanpa melihat di
                                              kitab.
                                           2. Beramal menurut syariat islamiyah yang benar.
Kemahiran Berfikir          : Soal jawab, merumus, mengkategorikan dan membuat perkaitan.
Penerapan Nilai                : Khusyuk, disiplin, taat dan fokus.
Bahan                                : Kitab, LCD Projector, komputer, video, manila kad, kertas warna,    
                                            marker.
LANGKAH\MASA
ISI PELAJARAN
AKTIVITI
CATATAN

PENDAHULUAN
(2 minit)

Ucapan salam dan bacaan doa sebelum belajar secara beramai-ramai.

Guru meminta ketua kelas untuk membacakan doa pelajaran dan murid lain ikut bersama.


Nilai : khusyuk







SET INDUKSI
(7 minit)

Video :           
Kehidupan orang yang berjaya dan kehidupan orang tidak tenang.
Soalan :
Apakah yang dilihat di dalam video?

Cadangan jawapan :
Orang kaya dan orang miskin.

Soalan :
Apakah yang dapat dilihat daripada video ?

Cadangan jawapan :
Cara hidup orang islam dan orang kafir.


Guru menayangkan video dihadapan murid.

Murid menonton video di dalam kelas.

Guru mengajukan soalan dan beberapa orang murid menjawab.

Murid cuba menjawab mengikut pengetahuan sedia ada.

Guru mengaitkan jawapan dengan tajuk pembelajaran.


Nilai : fokus

Kemahiran Berfikir : Membuat perkaitan.
Soal jawab.

Bahan : komputer,
 LCD Projektor.






LANGKAH PERTAMA
(20 minit)

Ilmu tauhid ialah :
Ilmu yang membahaskan tentang pengukuhan keyakinan agama berlandaskan kepada dalil-dalil naqli dan dalil-dalil aqli tentang sifat Allah serta perbuatan sehingga dapat menghilangkan sebarang keraguan.

Ilmu hakiki ialah:
Merupakan ilmu yang bersumberkan kepada wahyu Allah iaitu Al-quran dan A-sunnah.

Guru menampalkan dua manila kad berbentuk bulat dan didalamnya tertulis perbahasan tentang ilmu tauhid dan perbahasan tentang ilmu hakiki.

Guru menerangkan dengan teliti satu persatu kepada murid.

Murid mengulang semula bersama-sama.

Guru memperbetulkan kesalahan ejaan murid-murid.


Teknik : soal jawab , membaca , menulis.

Pendekatan :
Strategi : berpusatkan guru.

Kaedah : syarahan , soal jawab.

Kemahiran :
Menulis, mendengar, membaca.








LANGKAH KEDUA
(10 minit)

Jenis-jenis amalan:
     1)      Amalan yang berteraskan aqidah islamiyah bersumberkan Al-quran dan As-sunnah

    2)      Amalan yang bertentangan dengan aqidah islamiyah dan bercanggah dengan ajaran Al-quran dan As-sunnah

Guru menampalkan manila kad berisi tentang kategori amalam-amalan yang dilakukan.

Guru menerangkan dengan jelas kepada murid-murid.

Sesetengah murid berdiri dan membacakan semula apa yang terdapat di papan tulis.

Murid menulis segala isi pembelajaran di dalam buku tulis.


Kemahiran: mebaca, menulis, mendengar.

Pendekatan :
induktif

Strategi :
Berpusatkan guru, berpusatkan murid.

Kaedah :
Syarahan, soal jawab.








LANGKAH KETIGA
(17 minit)

Buka & tampal :

Contoh amalan hati-
~ sentiasa mengesakan Allah, berpegang kepada aqidah islamiyah, bersangka baik kepada Allah, takut hanya kepada Allah.

Contoh amalan akal-
~ sentiasa berfikir yang baik-baik, berfikir positif dan kritis.

Contoh amalan anggota badan-
~ sentiasa menggunakan pancaindera (mata,mulut,telinga,tangan dan kaki) untuk perkara yang baik.


Guru menjelaskan cara-cara untuk bermain buka & tampal kepada murid.

Guru memberikan murid-murid kepada beberapa buah kumpulan.

Guru memberikan satu kertas warna berisi jawapan.

Setiap kumpulan menghantarkan wakil untuk menampalkan jawapan di papan tulis.

Murid menampalkan jawapan di papan tulis.


KemahiranBerfikir :
Soal jawab, mengkategorikan,

Strategi :
Berpusatkan murid, berpusatkan bahan.

Kaedah :
Soal jawab,
Permainan.

Bahan :
manila kad, kertas warna.



KESIMPULAN
(4 minit)
Kesimpulan hasil pembelajaran :

Latihan.

Guru meminta beberapa orang murid untuk mengulang kembali isi pembelajaran yang telah diajar.
Guru memberikan latihan di dalam buku kerja yang disediakan.

Nilai :
Yakin, khusyuk, menghayati.

Kemahiran berfikir :
Merumus pembelajaran, soal jawab

Cadangan refleksi : saya berasa gembira dan bersyukur kerana pengajaran dan pembelajaran hari ini berjalan dengan baik kerana sesetengah murid mula berzikir dan bersungguh-sungguh ketika melakukan sesuatu. Hal ini kerana, memberikan perhatian penuh sepanjang pembelajaran tadi. Walaupun terdapat sedikit masalah dimana tlisan agak kecil tetapi saya tetap berpuas hati kerana murid tetap berkeinginan untuk belajar. Saya akan pastikan perkara-perkara sebegini tidak akan terjadi lagi.
Ulasan pensyarah / pembimbing :

Disediakan oleh :                                                                          Disahkan oleh :










RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 4

Nama Guru                    : Muhammad Nafis Faizi Bin Zilkifli
Mata Pelajaran               : Tauhid
Kelas                              : Enam Takzim
Tarikh                             : 6 Mac 2019
Masa                               : 2.30-3.30 petang
Bilangan                          : 24 / 24 orang murid
Tajuk                               : Ahli Sunnah Wal Jamaah
Kemahiran                      : Membaca, mendengar, melihat dan menulis, mena’akul.
Kaedah                            : Soal jawab, bercerita.
Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah menyertai sambutan maulidur rasul di sekolah.
Hasil Pembelajaran        : 1. Memahami dan menyebutkan pengertian iqtiqad Ahli Sunnah Wal
                                             Jamaah dengan baik.
                                          2. Mengetahui dan menentukan ciri-ciri Ahli Sunnah Wal Jamaah   
Kemahiran Berfikir        : Soal jawab, merumus dan membuat perkaitan.
Penerapan Nilai              : Khusyuk, disiplin, taat dan fokus.
Bahan                              : Kitab, Al-quran, kotak, manila kad, kertas warna, lagu, LCD
                                          Projektor, komputer.
LANGKAH\MASA
ISI PELAJARAN
AKTIVITI
CATATAN

PENDAHULUAN
(3 minit)

Ucapan salam dan bacaan doa sebelum belajar secara beramai-ramai.


Guru meminta seorang murid untuk membaca doa pelajaran dan diikuti oleh murid yang lain.


Nilai : khusyuk






SET INDUKSI
(10 minit)

Bahan : Al-quran dan kitab hadis

Soalan:
Kenapakah ustaz bawa al-quran dan kitab hadis hari ini?

Cadangan jawapan:
-Untuk baca dan hayati
-Untuk jadikan panduan
 hidup

Guru menunjukkan al-quran dan kitab hadis di hadapan kelas.

Guru mengajukan soalan kepada murid.

Beberapa orang murid cuba menjawab soalan yang dikemukakan dengan pengetahuan sedia ada.

Guru mengaitkan jawapan dengan tajuk pembelajaran.


Nilai :
fokus


Kemahiran Berfikir : Membuat perkaitan.
Soal jawab.

Bahan :
Al-Quran, kitab.








LANGKAH PERTAMA
(12 minit)

Pengertian Ahli Sunnah Wal Jamaah:

Merupakan kumpulan orang islam yang berpegang kepada iqtiqad iaitu ajaran, kepercayaan dan amalan yang dibawa oleh Rasulullah s.a.w mengikut al-quran dan as-sunnah yang juga menjadi pegangan para sahabat.

Guru menerangkan pengertian ahli sunnah wal jamaah kepada murid secara terperinci di dalam kelas.

Murid membacakan semula pengertian tersebut bersama-sama.

Murid memahami apa yang disampaikan oleh guru berdasarkan slide bahan bantu mengajar.

Guru membetulkan kesalahan murid dari segi sebutan.


Teknik : soal jawab , membaca , menulis.

Pendekatan :
Strategi : berpusatkan guru.

Kaedah : syarahan , huraian

Kemahiran :
Menulis, mendengar, membaca.

















LANGKAH KEDUA
(10 minit)  

Kelahiran iqtiqad ahli sunnah wal jamaah:

    1)      Ahli sunnah wal jamaah muncul pada akhir abad ketiga hijrah bagi menentang fahaman yang sesat.
    2)      Pada ketiak itu golongan mu’tazilah yang paling berpengaruh.
    3)      Golongan Ahli sunnah wal jamaah yang dipimpin oleh Abu Hassan al-Asyari dan Abu Mansur Al-Maturidi lantas mematahkan hujah golongan mu’tazilah dengan al-quran dan as –sunnah.

Dasar iqtiqad ahli sunnah wal jamaah:
    1)      Sentiasa patuh dan taat pada Allah
    2)      Sumber rujukan utama aqidah adalah al-quran dan as-sunnah
    3)      Jika berlaku pertentangan nas al-quran dan as-sunnah dengan akal, maka nas didahulukan.


Guru menerangkan kelahiran iqtiqad ahli sunnah wal jamaah kepada di hadapan murid-murid.

Beberapa orang murid bangun dan membacakan erti beriman kepada kitab.

Murid menulis kembali di dalam buku tulis.

Guru membetulkan kesalahan murid pada sebutan dan tulisan.
Kemahiran: mebaca, menulis, mendengar.

Pendekatan :induktif

Strategi :
Berpusatkan guru, berpusatkan murid.

Kaedah :
Syarahan, soal jawab, huraian

Bahan :
 kitab.



















LANGKAH KETIGA
(20 minit)

Kotak beracun :

Sebutkan pengertian ahli sunnah wal jamaah.

Jawapan:
Kumpulan orang yang berpegang kepada al-quran dan as-sunnah.

Pada abad keberapakah ahli sunnah wal jamaah muncul?

Jawapan:
Akhir abad ketiga

Siapakah ketua yang mula-mula mengetuai ahli sunnah wal jamaah?

Jawapan:
Abu Hassan Al-asyari
Dan Abu Mansur Al-Maturidi.

Sebutkan 2 dasar iqtiqad ahli sunnah wal jamaah.

Jawapan:
    1)      Sentiasa patuh pada Allah dan rasulNya
    2)      Sumber rujukan utama aqidah adalah al-quran dan as-sunnah yang soheh.


Guru menjelaskan cara-cara untuk bermain kotak beracun kepada murid.

Murid bermain kotak beracun di dalam kelas.

Kotak beracun akan berjalan dari satu meja ke satu meja.

Beberapa murid akan mencabut soalan daripada kotal beracun.

Murid akan menjawab soalan yang disediakan di dalam kotak beracun.


Kemahiran :
Menulis, memahami

Strategi :
Berpusatkan murid, berpusatkan bahan.

Kaedah :
Soal jawab, huraian

Bahan :
manila kad, kotak, kertas warna.



KESIMPULAN
( 5 minit )

Kesimpulan hasil pembelajaran :
Latihan

Guru mengulang kembali isi pembelajaran yang telah diajarkan.

Guru memberikan lembaran kerja sebagai kerja rumah pada setiap murid.


Nilai :
Yakin, khusyuk, menghayati.

Kemahiran berfikir :
Merumus pembelajaran, soal jawab

Cadangan refleksi : Alhamdulillah, saya berasa bersyukur kerana pembelajaran hari ini berjalan dengan lancar walaupun ada beberapa orang murid tidak memberikan perhatian, saya mengambil inisiatif dengan mengadakan permainan kotak beracun. Dari situ, saya melihat mereka boleh menjawab setiap soalan yang telah saya sediakan. Itu juga atas usaha saya menyuruh mereka menyalin semula apa yang saya ajarkan dihadapan di dalam buku tulis. Selain itu, saya menggunakan kaedah pengulangan dan hafalan untuk mebuatkan mereka ingat apa yang telah dipelajari pada hari ini.

Ulasan pensyarah / pembimbing :


Disediakan oleh :                                                                          Disahkan oleh :










RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 5

Nama Guru                      : Muhammad Nafis Faizi Bin Zulkifli
Mata Pelajaran                 : Tauhid
Kelas                                : Enam Takzim
Tarikh                              : 7  Mac 2019
Masa                                : 2.30-3.30 petang
Bilangan                          : 24 / 24 orang murid
Tajuk                                : Pengenalan dan pengertian mu’tazilah
Kemahiran                       : Membaca, mendengar, melihat, menghafal dan menulis.
Kaedah                             : Soal jawab, tontonan video, huraian dan permainan.
Pengetahuan Sedia Ada   : Murid pernah menghadiri ceramah tentang fahaman sesat di sekolah.
Hasil Pembelajaran          : 1. Mengetahui dan menyebut makna fahaman mu’tazilah.
                                            2. Mengetahui kesesatan fahaman mu’tazilah
Kemahiran Berfikir           : Soal jawab, merumus dan membuat perkaitan.
Penerapan Nilai                 : Khusyuk, disiplin, taat, rajin dan fokus.
Bahan                                : Kitab, manila kad, kertas warna.
LANGKAH\MASA
ISI PELAJARAN
AKTIVITI
CATATAN
PENDAHULUAN
(2 minit)

Ucapan salam dan bacaan doa sebelum belajar secara beramai-ramai.


Guru meminta para murid untuk membaca doa pelajaran bersama-sama.


Nilai : khusyuk









SET INDUKSI
(7 minit)

Bahan:
Replika otak manusia, al-quran dan kitab

Soalan : apakah yang murid lihat di tangan ustazah?

Cadangan jawapan :
Otak manusia, buku dan al-quran

Soalan : apakah yang akan kita belajar hari ini?

Cadangan jawapan :
Pemikiran yang menggunakan akal semata dan tak merujuk al-quran dan sunnah.


Guru menunjukkan sebuah replika otak manusia, kitab dan Al-Quran dihadapan murid.

Guru mengajukan beberapa soalan yang berkaitan kepada murid.

Murid cuba menjawab mengikut pengetahuan sedia ada.

Guru mengaitkan jawapan dengan tajuk yang hendak dipelajari.

Nilai : fokus, berdisiplin

Kemahiran Berfikir : Membuat perkaitan.
Soal jawab.

Bahan : Kitab, Al-Quran.









LANGKAH PERTAMA
(10minit)

Pengenalan dan pengertian fahaman Mu’tazilah:

Merupakan salah satu golongan yang menyimpang daripada agama islam dan sunnah rasulullah s.a.w

Guru menerangkan secara jelas pengenalan serta pengertian fahaman mu’tazilah kepada murid secara terperinci di dalam kelas.

Murid membaca pengertian fahaman mu’tazilah bersama-sama.

Murid menulis pengertian fahaman mu’tazilah di dalam buku tulis.

Guru membetulkan kesalahan murid dari segi sebutan dan tulisan.


Teknik : soal jawab , membaca , menulis.

Pendekatan :
Strategi : berpusatkan guru.

Kaedah : syarahan , huraian

Kemahiran :
Menulis, mendengar, membaca.











LANGKAH KEDUA
(15 minit)

Kelahiran fahaman mu’tazilah:

    1)      Fahaman ini mula bertapak di basrah di Negara Iraq pada abad kedua hijrah.
    2)      Kemunculan mereka bermula apabila Wasil bin Atoq berselisih pendapat dengan gurunya Hasan Al-Basri
    3)      Lama kelamaan Wasil semakin terasing dengan gurunya dan membina satu fahaman baru iaitu fahaman Mu’tazilah.


Guru menerangkan kelahiran fahaman mu’tazilah di hadapan murid-murid.

Murid membaca semula kisah kelahiran awal fahaman mu’tazilah bersama – sama.

Guru membetulkan kesalahan pada sebutan.

Kemahiran: mebaca, menulis, menghafal
mendengar.

Pendekatan :
induktif

Strategi :
Berpusatkan guru, berpusatkan murid.

Kaedah :
Syarahan, soal jawab, huraian

Bahan :
 kitab.








LANGKAH KETIGA
(20 minit)

Kotak beracun :

Sebutkan pengertian fahaman mu’tazilah.

Jawapan:
Merupakan salah satu golongan yang menyimpang daripada agama islam dan sunnah rasululluh.

Pada abad keberapakah fahaman mu’tazilah muncul?

Jawapan:
Abad kedua hijrah

Siapakah ketua yang mula-mula mengisytiharkan fahaman mu’tazilah?

Jawapan:
Wasil bin Atoq.

Dimanakah tapak bermulanya perkembangan fahaman mu’tazilah?

Jawapan:
Di Basrah di Negara Iraq.


Guru menjelaskan cara-cara untuk bermain kotak beracun kepada murid.

Murid bermain kotak beracun di dalam kelas.

Kotak beracun akan berjalan dari satu meja ke satu meja.

Beberapa murid akan mencabut soalan daripada kotal beracun.

Murid akan menjawab soalan yang disediakan di dalam kotak beracun.

Kemahiran :
Menulis, memahami

Strategi :
Berpusatkan murid, berpusatkan bahan.

Kaedah :
Soal jawab, huraian

Bahan :
manila kad, kotak, kertas warna.






KESIMPULAN
(6 minit)

Kesimpulan hasil pembelajaran :

Latihan

Guru membuat kesimpulan terhadap tajuk yang dipelajari pada hari tersebut.

Beberapa orang murid diminta untuk mengulang semula isi pelajaran pada hari tersebut.

Guru memberikan lembaran kertas kerja sebagai kerja rumah.


Kemahiran berfikir :
Merumus pembelajaran.

Teknik :
Imbasan

Nilai :
Khusyuk, patuh, fokus.

Cadangan Refleksi : saya berasa bersyukur kerana pembelajaran hari ini berjalan dengan lancar dan semua semua murid memberikan sepenuh perhatian semasa pembelajaran berjalan tadi. Walaupun ada beberapa orang murid sedikit lambat untuk menghafal, mereka cuba untuk mengingati dengan menuliskannya di dalam buku tulis. Saya sangat berpuas hati dengan semangat mereka dan murid-murid dapat menjawab soalan dengan tepat.

Ulasan pensyarah / pembimbing :


Disediakan oleh :                                                                          Disahkan oleh :

Ulasan

Catatan popular daripada blog ini