RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 9

NAMA GURU                         : Mohamad Nursufyan bin Othman
MATA PELAJARAN            : Sirah
KELAS                                  : 2 Al Farabi
TARIKH                                : 4 Mac 2019
MASA                                   : 2.30 petang - 3.00 petang
BILANGAN MURID            : 30 orang murid ( 16 lelaki 14 perempuan )
TAJUK                                   : Gelaran Al Amin Nabi Muhammad SAW
KEMAHIRAN                       : Membaca, mengenal, menaakul
KAEDAH                              : Syarahan

PENGETAHUAN SEDIA ADA :

1)       Murid mengetahui bahawa Nabi Muhammad SAW mempunyai akhlak terpuji yang sangat           tinggi.

HASIL PEMBELAJARAN :

1)            Murid dapat mengetahui gelaran Al Amin yang diberikan kepada Nabi       Muhammad SAW.
2)           Murid dapat menyatakan akhlak terpuji Nabi Muhammad SAW seperti benar         tutur kata,              lemah lembut, pemaaf dan sebagainya.
3)            Murid dapat mengambil contoh daripada akhlak terpuji Nabi Muhammad SAW.

KEMAHIRAN BERFIKIR :

1)         Membaca
2)                  Mengenal
3)                  Menaakul

PENERAPAN NILAI :

1)                  Hormat
2)                  Bertanggungjawab
3)                  Kerajinan
4)                  Menghargai

BAHAN BANTU MENGAJAR :

1)                  Kitab
2)                  Komputer riba
3)                  Pembesar suara
4)                  Pen marker
5)                  LCD Projektor
6)                  Lembaran kerja





LANGKAH /
MASA
ISI
PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN /
ALAT
PENDAHULUAN
( 2 MINIT )
Ucapan salam serta bacaan doa belajar secara bersama- sama

بسم الله الرحمن الرحيم

اللهم افتح علينا حكمتك وانشر علينا من خزائن رحمتك يا ارحم الراحمين
1) Guru meminta murid membacakan doa belajar dengan betul dan lancar.

2) Murid-murid menadah tangan dan membacakan doa belajar bersama - sama.
Nilai :
Tekun, taat, sabar
SET INDUKSI
( 5 MINIT )
Guru menayangkan sebuah video berkaitan akhlak terpuji seseorang manusia.

Soalan :
Apakah yang dapat dilihat daripada video yang ditayangkan :

Cadangan jawapan :

Akhlak terpuji seorang manusia.

Soalan :
Apakah yang boleh dikaitkan dalam tajuk pembelajaran :

Cadangan jawapan:
Akhlak terpuji yang dilakukan oleh Nabi Muhammad SAW.
1) Guru menayangkan sebuah video yang berkaitan akhlak terpuji sesama manusia.

2) Guru menanyakan tentang perkaitan yang boleh dilakukan dalam tajuk pembelajaran.

3) Murid menjawab dan guru memberi penjelasan.

4) Guru mengaitkan video dengan akhlak terpuji yang telah dilakukan oleh Nabi Muhammad SAW sehingga baginda mendapat gelaran Al Amin.
Bahan Bantu Mengajar :
Kitab, komputer riba, LCD Projektor, pembesar suara

Strategi :
Berpusatkan bahan

Nilai :
Taat, patuh, berdedikasi,
gigih, berusaha

LANGKAH 1
( 6 MINIT )
Akhlak terpuji yang dilakukan oleh Nabi Muhammad SAW :

Benar dalam pertuturan

Berlemah lembut

Pemaaf

Taat

Baik amalan

Menunaikan janji

Amanah
1) Guru menerangkan akhlak terpuji yang dilakukan Nabi Muhammad SAW yang menyebabkan baginda memperoleh gelaran Al Amin.

2) Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran yang disampaikan.

Nilai :
Khusyuk, patuh, berdedikasi

Strategi :
Berpusatkan guru dan murid
LANGKAH 2
( 8 MINIT )
Perkara yang menyebabkan Nabi Muhammad SAW mendapat gelaran Al Amin :

Baginda sangat dihormati masyarakat kerana memiliki akhlak yang mulia.
1) Guru melakukan aktiviti bersyarahan di dalam kelas.

2) Guru meminta murid-murid untuk membincangkan isi pelajaran mengikut kumpulan yang telah ditetapkan.

3) Guru memberikan bimbingan soal jawab bersama  murid berkaitan isi pelajaran yang dibincangkan sebelum aktiviti lakonan dilaksanakan.
Nilai :
Bekerjasama, berdisiplin, hormat

Strategi :
Berpusatkan guru dan murid
LANGKAH 3
( 7 MINIT )
Aktiviti penilaian berdasarkan isi pelajaran :

1) Akhlak terpuji Nabi Muhammad SAW

2) Perkara yang menyebabkan Nabi Muhammad SAW mendapat gelaran Al Amin.


1) Guru memberikan tiga kumpulan dan memberikan contoh akhlak terpuji yang berlainan untuk dilakonkan.

2) Guru meminta setiap ahli kumpulan untuk melakonkan watak akhlak orang yang terpuji berdasarkan isi pelajaran yang dipelajari.

3) Guru memberikan penghargaan dengan memberikan tepukan kepada semua murid-murid yang berusaha melakonkannya.
Bahan Bantu Mengajar :
Kad manila, pen marker, kitab, bahan maujud, komputer riba, pembesar suara

Strategi :
Berpusatkan murid

Nilai :
Berani, berdedikasi, patuh
PENUTUP
( 2 MINIT )
Rumusan isi pelajaran yang dipelajari
1) Guru merumuskan isi pelajaran yang diajar kepada murid-murid.
Nilai :
Khusyuk, tekun, taat

CATATAN REFLEKSI :

Saya berasa amat gembira dan bersyukur kerana pembelajaran hari ini sangat menarik dan menyeronokkan di samping murid-murid yang telah memberikan perhatian sepenuhnya sepanjang sesi pengajaran dan pembelajaran. Saya berharap murid-murid dapat memahami isi pelajaran yang telah disampaikan agar dapat dijadikan pengajaran dalam kehidupan mereka serta saya akan melakukan penambaikkan pengajaran saya dari masa ke semasa untuk menjadikannya lebih baik.

ULASAN PEMBIMBING / PENSYARAH :







Ulasan

Catatan popular daripada blog ini