RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2

NAMA GURU                         : Mohamad Nursufyan bin Othman
MATA PELAJARAN            : Sirah
KELAS                                  : 2 Al Farabi
TARIKH                                : 14 Januari 2019
MASA                                   : 2.30 petang - 3.00 petang
BILANGAN MURID            : 30 orang murid ( 16 lelaki 14 perempuan )
TAJUK                                   : Dalam asuhan datuknya Abdul Mutallib
KEMAHIRAN                       : Membaca, bercerita, mengenal, mendengar, menaakul
KAEDAH                              : Syarahan

PENGETAHUAN SEDIA ADA :

1)        Murid pernah didedahkan tentang nama datuk Nabi Muhammad SAW setelah kewafatan bondanya Aminah.

HASIL PEMBELAJARAN :

1)                  Murid dapat mengetahui nama datuk Nabi Muhammad SAW.
2)                  Murid dapat mengetahui sifat Abdul Mutallib dan pekerjaannya.
3)                  Murid dapat mengetahui tempoh penjagaan Nabi Muhammad SAW yang telah      dijaga oleh datuknya Abdul Mutallib.

KEMAHIRAN BERFIKIR :

1)          Membaca
2)                  Mendengar
3)                  Berkomunikasi
4)                  Membuat perkaitan

PENERAPAN NILAI :

1)                  Khusyuk
2)                  Patuh
3)                  Berdisplin
4)                  Hormat

BAHAN BANTU MENGAJAR :

1)                  Komputer riba
2)                  LCD Projektor
3)                  Pembesar suara
4)                  Lembaran kerja
5)                  Kitab





LANGKAH /
MASA
ISI
PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN /
ALAT
PENDAHULUAN
( 2 MINIT )
Ucapan salam serta bacaan doa belajar secara bersama- sama

بسم الله الرحمن الرحيم

اللهم افتح علينا حكمتك وانشر علينا من خزائن رحمتك يا ارحم الراحمين
1) Guru meminta murid membacakan doa belajar dengan betul dan lancar.

2) Murid-murid menadah tangan dan membacakan doa belajar bersama - sama.
Nilai :
Khusyuk, patuh, tekun, taat
SET INDUKSI
( 5 MINIT )
Guru menayangkan video tentang pengasuhan seorang datuk kepada cucunya.

Soalan :
Apakah yang dapat dilihat daripada video?

Cadangan jawapan :

Seorang datuk mengasuh cucunya.

Soalan :
Apakah yang boleh dikaitkan dalam tajuk pembelajaran :

Cadangan jawapan:
Abdul Mutallib menjaga cucunya Nabi Muhammad.
1) Guru menayangkan video tentang pengasuhan seorang datuk kepada cucunya.

2) Guru menanyakan tentang perkaitan video dengan tajuk pembelajaran.

3) Murid menjawab dan guru memberi penjelasan.

4) Guru mengaitkan video yang ditayangkan dengan pembelajaran yang diajar.
Bahan Bantu Mengajar :
Kitab, komputer riba, LCD Projektor, lembaran kerja

Strategi :
Berpusatkan bahan

Nilai :
Khusyuk, sabar, hormat, berdisiplin, bertanggugjawab

LANGKAH 1
( 6 MINIT )
Sifat peribadi Abdul Mutallib :

Bertanggungjawab
Kasih sayang
1) Guru menerangkan tajuk Nabi Muhammad SAW ketika dalam asuhan datuknya Abdul Mutallib.

2) Guru menerangkan sifat keperibadian datuk Nabi Muhammad SAW iaitu Abdul Mutallib.

3) Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran yang disampaikan.

Nilai :
Khusyuk, sabar, taat

Strategi :
Berpusatkan guru dan murid
LANGKAH 2
( 8 MINIT )
Tempoh penjagaan Abdul Mutallib sebagai pengasuh kepada Nabi Muhammad SAW
1) Guru melakukan aktiviti bersyarahan di dalam kelas.

2) Guru mengulang dan menekankan tentang tempoh penjagaan Nabi Muhammad SAW

3) Guru melakukan aktiviti perbincangan di dalam kelas.
Nilai :
Berdisiplin, tekun, patuh, bekerjasama

Strategi :
Berpusatkan guru dan murid
LANGKAH 3
( 7 MINIT )
Aktiviti penilaian berdasarkan isi pelajaran :

1) sifat peribadi Abdul Mutallib

2) tempoh penjagaan Abdul Mutallib sebagai pengasuh Nabi Muhammad SAW
1) Guru melakukan soal jawab kepada murid melalui permainan kotak beracun

2) Guru meminta seorang murid datang ke hadapan dan menjawab soalan yang diberikan.

3) Guru memberikan hadiah kepada murid yang dapat menjawabnya.
Bahan Bantu Mengajar :
Kad manila, marker, kotak beracun, kitab

Strategi :
Berpusatkan murid

Nilai :
Berani, berdisiplin, patuh, berkerjasama, hormat
PENUTUP
( 2 MINIT )
Rumusan isi pelajaran yang dipelajari
1) Guru merumuskan isi pelajaran yang diajar kepada murid-murid.
Nilai :
Patuh, berdisiplin, hormat

CATATAN REFLEKSI :

Saya berasa amat gembira dan bersyukur kerana pembelajaran hari ini sangat menarik dan menyeronokkan di samping murid-murid yang telah memberikan perhatian sepenuhnya sepanjang sesi pengajaran dan pembelajaran. Saya berharap murid-murid dapat memahami isi pelajaran yang telah disampaikan agar dapat dijadikan pengajaran dalam kehidupan mereka serta saya akan melakukan penambaikkan pengajaran saya dari masa ke semasa untuk menjadikannya lebih baik.

ULASAN PEMBIMBING / PENSYARAH :


Ulasan

Catatan popular daripada blog ini