RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 9

Nama Guru                      : Muhammad Nafis Faizi Bin Zulkifli
Mata Pelajaran                 : Tauhid
Kelas                                : Tiga Takzim
Tarikh                               : 13 ogos 2019
Masa                                 : 2.30-3.30 petang
Bilangan                           : 23 / 24 orang murid
Tajuk                                : Kesan pengaruh fahaman I’tiqad jabariah
Kemahiran                        : Membaca, mendengar, melihat dan menulis
Kaedah                              : Soal jawab, tontonan video, huraian guru.
Pengetahuan Sedia Ada    : Murid telah mempelajari tentang fahaman jabariah.
Hasil Pembelajaran        : 1. Menyebutkan dan mengetahui kesan pengaruh fahaman I’tiqad
                                             jabariah
                                          2. Membezakan percanggahan I’tiqad jabariah dengan ahli sunnah wal
                                              jamaah
Kemahiran Berfikir         : Soal jawab, merumus, membandingkan dan membuat perkaitan.
Penerapan Nilai               : Khusyuk, disiplin, taat dan fokus
Bahan                               : Kitab, LCD Projector, komputer, video, huraian guru, manila kad,
                                             kertas warna.

LANGKAH\MASA
ISI PELAJARAN
AKTIVITI
CATATAN

PENDAHULUAN
(2 minit)

Ucapan salam dan bacaan doa sebelum belajar secara beramai-ramai.


Guru meminta para murid untuk membaca doa pelajaran bersama-sama.

Nilai : khusyuk







SET INDUKSI
(10 minit)

Video :
Mengenai kesan terpengaruh dengan budaya luar.

Soalan:
Apa yang anda tonton dari video tersebut?

Cadangan jawapan :
Contoh kesan kepada diri apabila terpengaruh dengan sesuatu budaya.
                                                                  

Guru menayangkan video dihadapan murid.

Murid menonton video di dalam kelas.

Guru mengajukan soalan dan beberapa orang murid menjawab.

Murid cuba menjawab mengikut pengetahuan sedia ada.

Guru mengaitkan jawapan dengan tajuk pembelajaran.


Nilai : fokus

Kemahiran Berfikir : Membuat perkaitan.
Soal jawab.

Bahan : video, komputer, LCD Projecter.






LANGKAH PERTAMA
(11 minit)

Kesan pengaruh fahaman I’tiqad jabariah:

    1)      Menghasilkan insan yang malas dalam ibadah
    2)      Menghilangkan rasa hormat kepada al-quran
    3)      Akidah akan rosak .


Guru menerangkan secara terperinci kesan pengaruh fahaman I’tiqad jabariah di dalam kelas.

Murid cuba untuk memahami dengan menggunakan pengetahuan sedia ada.

Murid membaca semula apa yang di ajarkan dihadapan bersama-sama.

Guru membetulkan kesalahan murid dari segi sebutan.


Teknik : soal jawab , membaca , menulis.

Pendekatan :
Strategi : berpusatkan guru.

Kaedah : syarahan , huraian

Kemahiran :
Menulis, mendengar, membaca.































LANGKAH KEDUA
(20 minit)

Perancangan fahaman I’tiqad jabariah dengan ahli sunnah wal jamaah:

     1)      Golongan jabariah menafikan langsung usaha manusia. Namun, ahli sunnah wal jamaah menyatakan bahawa manusia perlu berusaha untuk mengubah nasib diri sendiri.
     2)      Golongan jabariah menyatakan Allah mempunyai daya usaha yang terbatas. Namun, ahli sunnah wal jamaah menyatakan bahawa kuasa Allah tiada batasan
     3)      Golongan jabariah tidak menggunakan akal fikiran mereka untuk memikirkan sesuatu. Sedangkan ahli sunnah wal jamaah megajarkan bahawa setiap hamba perlu menggunakan akalnya bagi membezakan perkara baik arau buruk.


Guru menerangkan perancangan fahaman I’tiqad jabariah dengan ahli sunnah wal jamaah di hadapan murid-murid

Beberapa orang murid bangun dan membacakan semula kandungan utama Al-Quran.

Murid menulis kembali di dalam buku tulis.

Guru membetulkan kesalahan murid pada sebutan dan tulisan.

Kemahiran: mebaca, menulis, mendengar.

Pendekatan :deduktif

Strategi :
Berpusatkan guru, berpusatkan murid.

Kaedah :
Syarahan, soal jawab, dialog













LANGKAH KETIGA
(20 minit)

Pilih dan tampal :

    1)      Berpegang pada takdir dan tidak berusaha langsung
Jawapan:
(Fahaman jabariah)

    2)      Berpegang pada al-quran dan sunnah serta langsung berusaha
Jawapan:
(Ahli sunnah wal jamaah)
    3)      Menganggap al-quran itu makhluk
Jawapan:
(Fahaman jabariah)
    4)      Meyakini bahawa al-quran adalah bukan makhluk dan kekal
Jawpan:
(Ahli sunnah wal jamaah).


Guru menjelaskan cara-cara untuk bermain pilih dan tampal kepada murid.

Murid bermain pilih dan tampal di dalam kelas.

Guru akan memberikan beberapa orang murid kertas jawapan di mana murid perlu menampalnya di jawapan.

Guru menyemak jawapan bersama-sama murid.


Kemahiran :
Menulis, memahami.
                                                                  
Strategi :
Berpusatkan murid

Kaedah :
Soal jawab, permainan.

Bahan :
manila kad, kertas warna.





KESIMPULAN
(6 minit)

Kesimpulan hasil pembelajaran :

Latihan.

Guru membuat kesimpulan terhadap setiap tajuk yang dipelajari pada hari tersebut.

Beberapa orang murid diminta untuk mengulang semula isi pelajaran pada hari tersebut.

Guru memberikan lembaran kertas kerja kerja rumah.


Kemahiran berfikir :
Merumus pembelajaran.

Teknik :
Imbasan

Nilai :
Khusyuk, patuh, fokus, dan rajin.

Cadangan refleksi : Saya dapati bahawa pengajaran dan pembelajaran pada kali ini berjalan dengan baik dan murid – murid memberikan perhatian sepenuhnya ketika saya sedang mengajar. Murid-murid menggunakan pengetahuan sedia ada untuk lebih mudah memahami isi kandungan pembelajaran pada hari ini. Saya juga mengadakan permainan yang mencabar supaya murid-murid semua bersemangat ketika berada di dalam kelas saya dan mereka memahami setiap pembelajaran hari ini dengan baik.
Ulasan pensyarah / pembimbing :


Disediakan oleh :                                                                          Disahkan oleh :






RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 10

Nama Guru                    : Muhammad Nafis Faizi Bin Zulkifli
Mata Pelajaran               : Tauhid
Kelas                               : Enam Menyu
Tarikh                             : 14 ogos 2019
Masa                               : 2.30-3.30 petang
Bilangan                          : 22 / 24 orang murid
Tajuk                               : Perkara yang membatalkan syahadah
Kemahiran                      : Membaca, mendengar, melihat dan menulis
Kaedah                            : Soal jawab, tontonan video, huraian, permainan.
Pengetahuan Sedia Ada  : Murid telah mempelajari tentang kalimah syahadah
Hasil Pembelajaran         : 1. Menyebutkan dan mengetahui perkara yang membatalkan syahadah
                                          2. Menentukan dan mengucapkan hukum iman orang yang melakukan
                                              perkara yang membatalkan syahadah.
Kemahiran Berfikir          : Soal jawab, merumus dan membuat perkaitan.
Penerapan Nilai                : Khusyuk, disiplin, taat dan fokus
Bahan                                : Kitab, LCD Projector, komputer, video, manila kad, kertas warna.

LANGKAH\MASA
ISI PELAJARAN
AKTIVITI
CATATAN

PENDAHULUAN
(2 minit)

Ucapan salam dan bacaan doa sebelum belajar secara beramai-ramai.


Guru meminta para murid untuk membaca doa pelajaran bersama-sama.

Nilai : khusyuk








SET INDUKSI
(7 minit)

Video :
Mengucapkan dua kalimah syahadah

Soalan :
Apakah yang anda tonton dari video?

Cadangan jawapan :
Ucapkan kalimah syahadah yang sempurna

Guru menayangkan video dihadapan murid.

Murid menonton video di dalam kelas.

Guru mengajukan soalan dan beberapa orang murid menjawab.

Murid cuba menjawab mengikut pengetahuan sedia ada.

Guru mengaitkan jawapan dengan tajuk pembelajaran.


Nilai : fokus
           
Kemahiran Berfikir : Membuat perkaitan.
Soal jawab.

Bahan :
Komputer, LCD Projector, video







LANGKAH PERTAMA
(10 minit)

Perkara-perkara yang membatalkan syahadah:

3 cara syahadah boleh terbatal:
     1)      Melalui niat atau I’tiqad.
     2)      Melalui perbuatan.
     3)      Melalui perkataan.

Guru menerangkan secara terperinci perkara-perkara yang membatalkan syahadah di dalam kelas.

Murid cuba untuk memahami dengan menggunakan pengetahuan sedia ada.

Murid membaca semula apa yang di ajarkan dihadapan bersama-sama.

Guru membetulkan kesalahan murid dari segi sebutan.


Teknik : soal jawab.

Pendekatan :
Strategi : berpusatkan guru.

Kaedah : syarahan guru.

Kemahiran :
Menulis, mendengar, membaca.







LANGKAH KEDUA
(15 minit)

Hukum iman orang yang melakukan perkara-perkara yang membatalkan syahadah:

Mereka yang melakukan perkara-perkara yang membatalkan syahadah adalah murtad dan termasuk dalam golongan kafir.

Guru menerangkan hukum iman orang yang melakukan perkara-perkara yang membatalkan syahadah di hadapan murid-murid.

Beberapa orang murid bangun dan membaca semula

Murid menulis kembali di dalam buku tulis.

Guru membetulkan kesalahan murid pada sebutan dan tulisan.


Kemahiran: mebaca, menulis, mendengar.

Pendekatan :
Deduktif

Strategi :
Berpusatkan guru, berpusatkan murid.

Kaedah :
Syarahan, soal jawab.







LANGKAH KETIGA
(20 minit)

Lakonan : cara syahadah terbatal.

     1)      Contoh lakonan orang yang terbatal syahadah melalui niat atau I’tiqad.
     2)      Contoh lakonan orang yang terbatal syahadah melalui perbuatan.
     3)      Contoh lakonan orang yang terbatal syahadah melalui perkataan.
         

Guru menjelaskan cara-cara untuk murid-murid berlakon.

Lakonan di adakan di dalam kelas.

Guru memberikan setiap murid watak-watak yang perlu dilakonkan.

Setiap kumpulan melakonkan watak yang diarahkan oleh guru.

Guru memberikan ulasan terhadap lakonan murid-murid.

Kemahiran :
Mendengar, melihat, mena’kul, memahami

Strategi :
Berpusatkan murid

Kaedah :
Dialog, syarahan.






KESIMPULAN
(6 minit)

Kesimpulan hasil pembelajaran:

latihan

Guru membuat kesimpulan terhadap setiap tajuk yang dipelajari pada hari tersebut.

Beberapa orang murid diminta untuk mengulang semula isi pelajaran pada hari tersebut.

Guru memberikan lembaran kertas kerja kerja rumah.


Kemahiran berfikir :
Merumus pembelajaran.

Teknik :
Imbasan

Nilai :
Khusyuk, patuh, fokus, dan rajin.

Cadangan refleksi : Alhamdulillah, saya berasa puas hati di atas pembelajaran hari ini kerana murid-murid memberikan kerjasama dan perhatian sepenuhnya semasa saya mengajar. Merka menggunakan pengetahuan sedia ada untuk lebih memahami topik yang dipelajari pada hari ini. Murid-murid juga bersemangat semasa saya mengadakan aktiviti berlakon untuk dilakonkan oleh semua murid-murid.
 Ulasan pensyarah / pembimbing :


Disediakan oleh :                                                                          Disahkan oleh :

Ulasan

Catatan popular daripada blog ini