RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 5

NAMA GURU                         : Mohamad Nursufyan bin Othman
MATA PELAJARAN            : Sirah
KELAS                                  : 2 Al Farabi
TARIKH                                : 4 Februari 2019
MASA                                   : 2.30 petang - 3.00 petang
BILANGAN MURID            : 30 orang murid ( 16 lelaki 14 perempuan )
TAJUK                                   : Kehidupan Nabi Muhammad SAW
KEMAHIRAN                       : Membaca, berkomunikasi, mengenal
KAEDAH                               : Syarahan

PENGETAHUAN SEDIA ADA :

1)  Murid mengetahui bahawa Nabi Muhammad SAW mempunyai sifat yang terpuji seperti penyayang.

HASIL PEMBELAJARAN :

1)        Murid dapat mengetahui kisah kehidupan Nabi Muhammad SAW di zaman kanak- kanak.
2)         Murid dapat menyatakan sifat sabar, penyayang, ikhlas dan kejujuran Nabi                                            Muhammad SAW.
3)         Murid dapat mengambil contoh daripada sifat terpuji Nabi Muhammad SAW.

KEMAHIRAN BERFIKIR :

1)         Membaca
2)                  Mengenal
3)                  Menaakul
4)                  Berkomunikasi

PENERAPAN NILAI :

1)                  Hormat
2)                  Berdedikasi
3)                  Tekun
4)                  Bertanggungjawab 

BAHAN BANTU MENGAJAR :

1)                  Kitab
2)                  Komputer riba
3)                  Kad imbasan bergambar
4)                  Pembesar suara
5)                  Pen marker
6)                  LCD Projektor
7)                  Lembaran kerja


LANGKAH /
MASA
ISI
PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN /
ALAT
PENDAHULUAN
( 2 MINIT )
Ucapan salam serta bacaan doa belajar secara bersama- sama

بسم الله الرحمن الرحيم

اللهم افتح علينا حكمتك وانشر علينا من خزائن رحمتك يا ارحم الراحمين
1) Guru meminta murid membacakan doa belajar dengan betul dan lancar.

2) Murid-murid menadah tangan dan membacakan doa belajar bersama - sama.
Nilai :
Khusyuk, taat, sabar
SET INDUKSI
( 5 MINIT )
Guru menayangkan video tentang sifat terpuji seseorang manusia.

Soalan :
Apakah yang dapat dilihat daripada video yang ditayangkan :

Cadangan jawapan :

Sifat terpuji seorang manusia.

Soalan :
Apakah yang boleh dikaitkan dalam tajuk pembelajaran :

Cadangan jawapan:
Sifat terpuji yang dilakukan oleh Nabi Muhammad SAW.
1) Guru menayangkan sebuah video yang berkaitan sifat terpuji seseorang manusia dalam kehidupan seharian.

2) Guru menanyakan tentang perkaitan yang boleh dilakukan dalam tajuk pembelajaran.

3) Murid menjawab dan guru memberi penjelasan.

4) Guru mengaitkan video dengan sifat terpuji yang telah dilakukan oleh Nabi Muhammad SAW
Bahan Bantu Mengajar :
Kitab, komputer riba, LCD Projektor, pembesar suara

Strategi :
Berpusatkan bahan

Nilai :
Taat, patuh, berdedikasi,
bertanggung jawab

LANGKAH 1
( 6 MINIT )
Sifat terpuji yang dilakukan oleh Nabi Muhammad SAW :

Sifat cerdik

Sifat penyayang

Sifat sabar

Sifat tolong menolong
1) Guru menerangkan sifat terpuji yang dilakukan Nabi Muhammad SAW ketika baginda belum wafat.

2) Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran yang disampaikan.

Nilai :
Patuh, taat, berdedikasi

Strategi :
Berpusatkan guru dan murid
LANGKAH 2
( 8 MINIT )
Kecerdikan Nabi Muhammad SAW sejak baginda masih kecil lagi.
1) Guru melakukan aktiviti bersyarahan di dalam kelas.

2) Guru meminta murid-murid untuk membincangkan isi pelajaran mengikut kumpulan yang telah ditetapkan.

3) Guru memberikan bimbingan soal jawab bersama  murid berkaitan isi pelajaran yang dibincangkan.
Nilai :
Adil, taat, hormat

Strategi :
Berpusatkan guru dan murid
LANGKAH 3
( 7 MINIT )
Aktiviti penilaian berdasarkan isi pelajaran :

1) Sifat terpuji yang dilakukan Nabi Muhammad SAW.

2) Kecerdikan Nabi Muhammad SAW sejak kecil lagi.


1) Guru memberikan tiga kumpulan dan memberikan tajuk yang berlainan untuk dilakonkan.

2) Guru meminta setiap ahli kumpulan untuk melakonkan watak sifat orang yang terpuji berdasarkan isi pelajaran yang dipelajari.

3) Guru memberikan penghargaan dengan memberikan tepukan kepada semua murid-murid yang berusaha melakonkannya.
Bahan Bantu Mengajar :
Kad manila, pen marker, kitab, bahan maujud, komputer riba, pembesar suara

Strategi :
Berpusatkan murid

Nilai :
Berani, bertanggung jawab, berdedikasi, amanah
PENUTUP
( 2 MINIT )
Rumusan isi pelajaran yang dipelajari
1) Guru merumuskan isi pelajaran yang diajar kepada murid-murid.
Nilai :
Khusyuk, patuh, taat

CATATAN REFLEKSI :

Saya berasa amat gembira dan bersyukur kerana pembelajaran hari ini sangat menarik dan menyeronokkan di samping murid-murid yang telah memberikan perhatian sepenuhnya sepanjang sesi pengajaran dan pembelajaran. Saya berharap murid-murid dapat memahami isi pelajaran yang telah disampaikan agar dapat dijadikan pengajaran dalam kehidupan mereka serta saya akan melakukan penambaikkan pengajaran saya dari masa ke semasa untuk menjadikannya lebih baik.

ULASAN PEMBIMBING / PENSYARAH :






Ulasan

Catatan popular daripada blog ini