RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 1

NAMA GURU                         : Mohamad Nursufyan bin Othman
MATA PELAJARAN            : Sirah
KELAS                                   : 2 Al Farabi
TARIKH                                 : 7 Januari 2019
MASA                                    : 2.30 petang - 3.00 petang
BILANGAN MURID            : 30 orang murid ( 16 lelaki 14 perempuan )
TAJUK                                   : Dalam asuhan bondanya Aminah
KEMAHIRAN                       : Membaca, bercerita, mengenal, menulis
KAEDAH                               : Syarahan

PENGETAHUAN SEDIA ADA :

1)        Murid pernah didedahkan tentang nama bonda Nabi Muhammad SAW serta penjagaannya.

HASIL PEMBELAJARAN :

1)                  Murid dapat mengetahui nama pengasuh Nabi Muhammad SAW.
2)                  Murid dapat menyebut sebab berlakunya pertukaran pengasuh.
3)                  Murid dapat mengetahui orang yang mengasuh Nabi Muhammad SAW.

KEMAHIRAN BERFIKIR :

1)          Membaca
2)                 Soal Jawab
3)                 Berkomunikasi
4)                 Membuat perkaitan

PENERAPAN NILAI :

1)                  Khusyuk
2)                  Tekun
3)                  Berdisplin
4)                  Taat

BAHAN BANTU MENGAJAR :

1)                  Komputer riba
2)                  LCD Projektor
3)                  Pembesar suara
4)                  Lembaran kerja
5)                  Kitab






LANGKAH /
MASA
ISI
PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN /
ALAT
PENDAHULUAN
( 2 MINIT )
Ucapan salam serta bacaan doa belajar secara bersama- sama

بسم الله الرحمن الرحيم

اللهم افتح علينا حكمتك وانشر علينا من خزائن رحمتك يا ارحم الراحمين
1) Guru meminta murid membacakan doa belajar dengan betul dan lancar.

2) Murid-murid menadah tangan dan membacakan doa belajar bersama - sama.
Nilai :
Khusyuk, patuh, tekun
SET INDUKSI
( 5 MINIT )
Guru menayangkan video tentang pengasuhan ibu kepada seorang anak.

Soalan :
Apakah yang dapat dilihat daripada video?

Cadangan jawapan :

Seorang ibu mengasuh anaknya.

Soalan :
Apakah yang boleh dikaitkan dalam tajuk pembelajaran :

Cadangan jawapan:
Aminah menjaga anaknya Nabi Muhammad.
1) Guru menayangkan video tentang pengasuhan seorang ibu kepada anak.

2) Guru menanyakan tentang perkaitan video dengan tajuk pembelajaran.

3) Murid menjawab dan guru memberi penjelasan.

4) Guru mengaitkan video yang ditayangkan dengan pembelajaran yang diajar.
Bahan Bantu Mengajar :
Kitab, komputer riba, LCD Projektor, bahan maujud

Strategi :
Berpusatkan bahan

Nilai :
Khusyuk, sabar, tekun, berdisiplin, patuh

LANGKAH 1
( 6 MINIT )
Tiga nama pengasuh Nabi Muhammad SAW :
1) Aminah binti Wahab
2) Suwaibah Al Islamiah
3) Halimatus Sa’adiah
1) Guru menceritakan tiga nama pengasuh yang telah menjaga Nabi Muhammad SAW kepada murid.

2) Guru mengulang nama-nama pengasuh Nabi Muhammad SAW sambil diikuti oleh murid.

3) Guru bertanyakan secara rawak kepada murid-murid tentang nama pengasuh Nabi Muhammad SAW.
Nilai :
Khusyuk, sabar, berdisiplin

Strategi :
Berpusatkan guru dan murid
LANGKAH 2
( 8 MINIT )
Kehidupan Nabi Muhammad SAW yang diasuh dan dibesarkan dalam suasana yang berbeza.
1) Guru melakukan aktiviti bersyarahan di dalam kelas.

2) Guru meminta murid-murid untuk membincangkan isi pelajaran mengikut kumpulan yang telah ditetapkan.
Nilai :
Berdisiplin, tekun, patuh

Strategi :
Berpusatkan guru dan murid
LANGKAH 3
( 7 MINIT )
Aktiviti penilaian berdasarkan isi pelajaran :

1) nama pengasuh Nabi Muhammad SAW
2) kehidupan Nabi Muhammad SAW dibesarkan dalam suasana yang berbeza.
1) Guru memberikan tiga kumpulan yang mewakili seorang nama pengasuh untuk dibincangkan.

2) Guru meminta seorang murid dari setiap kumpulan untuk bersyarahan di hadapan kelas berkaitan isi pelajaran yang telah dibincangkan.

3) Guru memberikan hadiah kepada wakil murid yang bersyarahan di hadapan.
Bahan Bantu Mengajar :
Kad manila, marker, lembaran kerja, kitab

Strategi :
Berpusatkan murid

Nilai :
Berani, taat, patuh, bekerjasama, hormat
PENUTUP
( 2 MINIT )
Rumusan isi pelajaran yang dipelajari
1) Guru merumuskan isi pelajaran yang diajar kepada murid-murid.
Nilai :
Khusyuk, berdisiplin, hormat

CATATAN REFLEKSI :

Saya berasa amat gembira dan bersyukur kerana pembelajaran hari ini sangat menarik dan menyeronokkan di samping murid-murid yang telah memberikan perhatian sepenuhnya sepanjang sesi pengajaran dan pembelajaran. Saya berharap murid-murid dapat memahami isi pelajaran yang telah disampaikan agar dapat dijadikan pengajaran dalam kehidupan mereka serta saya akan melakukan penambaikkan pengajaran saya dari masa ke semasa untuk menjadikannya lebih baik.

ULASAN PEMBIMBING / PENSYARAH :

Ulasan

Catatan popular daripada blog ini